Vuca ve Bileşenlerine Kısa Bir Bakış 08-01-2022

Vuca ve Bileşenlerine Kısa Bir Bakış

VUCA ve BİLEŞENLERİNE KISA BİR BAKIŞ

VUCA Günümüzün Kaotik İş Dünyası’nın ’Yeni Normalini ifade etmek için kullanılan İngilizce dört kelimenin ilk harflerinden oluşturulmuş bir kısaltmadır.

  • Volatility (Değişkenlik)
  • Uncertainty (Belirsizlik)
  • Complexity (Karmaşıklık)
  • Ambiguity (Muğlaklık)

VUCA’nın bileşenlerini kısaca açıklamak gerekirse;

Volatility (Değişkenlik): Süreçlerdeki değerlerin değişkenliği, beklenmeyen ve/veya stabil olmayan değerlerin gözlemlenme sıklığı ve durumlarının ne kadar süre devam edeceğinin bilinememesi, genellikle ekstrem yönlere doğru dalgalanması durumudur.

Uncertainty (Belirsizlik): Geleceğe dair durum ve değerlerin tahmin edilebilme zorluğu ve sürpriz olarak addedilen durumların gerçekleme ihtimallerinin yüksekliğidir.

Complexity (Karmaşıklık): Bulunduğunuz durumu ve geleceği analiz ederken çok fazla değişkenin birbiriyle direkt veya endirekt ilişki içerisinde olması ve bu ilişkilerin net olarak sebep sonuç ilişkilerinin olmaması durumudur.

Ambiguity (Muğlaklık): Durumların ve değerlerin net olarak okunamaması, mevcut verilerin doğruluklarının tartışmaya açık olması durumudur.

VUCA Danışmanlık Bülten

Güncel içeriklerden haberdar olmak istermisin ?

Kişisel verileriniz, Aydınlatma Metni kapsamında işlenmektedir. "Abone Ol" buttonuna basarak KVKK Onay Metni’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Copyright 2021 VUCA Danışmanlık