Vuca Kavramının Ortaya Çıkışı ve Gelişimi 08-01-2022

Vuca Kavramının Ortaya Çıkışı ve Gelişimi

VUCA KAVRAMININ ORTAYA ÇIKIŞI VE GELİŞİMİ

VUCA deyimi ilk olarak 1987 yılında Warren Bennis ve Burt Nanus tarafından Liderlik Teorileri üzerine yaptıkları çalışmalarda kullanılmıştır.

Daha sonra Soğuk Savaş’ın bitmesi ve asimetrik tehditlerin ortaya çıkması neticesinde yeni güvenlik ortamını tanımlamak için ABD ordusu tarafından sistematik bir şekilde ele alınmış ve uygulanmıştır.

VUCA kavramı, 2000’li yıllardan itibaren iyice derinleşen siyasal belirsizlikler, ekonomik dalgalanmalar, dijital dönüşümün yarattığı değişiklikler, artan çalışan talepleri, yükselen müşteri beklentileri, sosyal ve çevresel faktörler gibi bir çok etken neticesinde iş dünyasında da sıkça konuşulur olmuştur.

Zamanla, önce sadece krizleri ifade etmek için kullanılan bu kavramın, esasında dünyanın genel durumunu tanımladığı anlaşılmıştır.

İş Dünyasının önde gelen liderleri, bu kaotik, çalkantılı ve hızla değişen iş dünyasını, dünyanın yeni düzenini anlatan «Yeni Normal» kavramıyla ifade etmeye başlamışlardır.

Artık günümüzde VUCA, yeni dünya düzeninin «Karakteristiği» olarak niteleniyor.

Kurum ve İşletmelerin VUCA’nın geçici değil süreklilik içeren bir durum olduğu gerçeğini anlamaları neticesinde şu soru sorulmaya başlanmıştır?

«Böyle bir dünya düzeninde nasıl varolup yaşayabiliriz?»

Bu soruya en etkili cevap 2007 yılından başlayarak yazdığı kitaplarla, VUCA PRİME kavramını ortaya koyan ABD’nin önde gelen Think Thank kuruluşu «Institute For The Future (IFTF)» Başkanlarından Bob Johansen tarafından gelmiştir.

VUCA Danışmanlık Bülten

Güncel içeriklerden haberdar olmak istermisin ?

Kişisel verileriniz, Aydınlatma Metni kapsamında işlenmektedir. "Abone Ol" buttonuna basarak KVKK Onay Metni’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Copyright 2021 VUCA Danışmanlık