İnsan Kaynakları Sistemleriniz Süslü Mü Güçlü Mü 08-01-2022

İnsan Kaynakları Sistemleriniz Süslü Mü Güçlü Mü

Artık pek çok kurumda İnsan Kaynakları Sitemleri ya da alt sitemleri (performans yönetimi, işe alma sistemi, kariyer planlama vs) “mevcut”. Tırnak içine aldım çünkü “mevcut” olması işe yarar olması anlamına gelmiyor.

Pek çok kurumun, “kalite belgesi” alma telaşıyla ya da bazı büyük şirketlerin “sistem denetimlerinden” geçerek  onaylı tedarikçisi olmak için veya “bizde de olsun” diye heveslerle İnsan Kaynakları Sistemleri kurma çabasına girdiklerine şahit oluyoruz. Bu iyiniyetli çabalar sonucu, “görünüşte” çok güzel ama işlevi olmayan, önce kurup sonra raflara kaldırdığımız ve ardından da çöpe attığımız evrak yığınları ortaya çıkmakta.

Bu durum, maalesef sosyal bilimlerin ortak yapısından kaynaklanıyor. Bir örnekle açıklayalım. Şimdi birimiz çalıştığı kurumda ofisleri dolaşıp çalışma arkadaşlarına “2+2 kaç eder?” diye sorsa, tamamına yakını; “4” der (diyemeyeni de parmak hesabıyla hemen eğitmek mümkün olur). Oysa aynı kişilere “iyi bir performans sistemi nasıl olmalıdır” diye sorsak herkes büyük olasılıkla farklı bir şey söyler. İşin daha kötüsü söylenen her şey de “kulağa hoş ve güzel” gelir. Peki doğusu ne?

İşte, genelde sosyal bilimlerin, özelde de İnsan Kaynakları Sistemlerinin zorluğu burada. Bunlar akademik çalışmalara, uygulama gözlemlerine, kurumların uygulama deneyimlerine, “en iyi uygulamalara (best applications) ve “genel kabul görmüş” ilkelere dayanmalı. Maalesef böyle olmayınca ve “ne var ya! biz kendimiz daha iyisini yaparız” deyiverince ortaya “süslü”, okununca “waww” dedirten, kulaktan dolma entel bir dille yazılmış ama “güçlü” olmayan sistem tasarımları ortaya çıkıyor.

Mesela performans sistemi kurarken “Yetkinlik” adı altında öyle başlıklar konuyor ki… akademik yetkinlik tanımıyla uyuşmuyor (başka bir yazımızda açıklayacağız. Yetkinlik başka şey… beceri başka şey…bilgi başka şey…). Ya da işe alma sisteminde “mülakat” konuyor ama “yapılandırılmış mülakat” sistemlerinden nasibini almadığı için adayla sohbete dönüşüyor.

Peki, “genel kabul görmüş” akademik ve bilimsel ilkelerle ve piyasadaki “en iyi uygulamalar (best application)” ile kurduğumuz sistemler yeterli mi….

Hayır…. Ve maalesef asıl tehlike ise burada başlıyor. Ve ne yazık ki bu hatayı “kocaman kocaman” kurumlar dahi yapabiliyor. Çoğu danışmanlık firması da burada kötü bir sınav vererek yanlış yönlendirmelerle yine “süslü” ama “güçlü” olmayan sistemlerin tasarımına ön-ayak olabiliyor.

Bu boyutta yapılan hatalar ise şunlar;
Kurumun Stratejik Planlarıyla ya da Hedef ve Amaçlarıyla bağlantı kurulmuyor,
Alt Sistemler (performans-işe alma-eğitim-kariyer vs) birbiriyle entegre (bütünleşik) bir şekilde tasarlanmıyor,
Yetkinlikler işin içine dahil edilmiyor.

Bu nedenle biz VUCA İNSAN KAYNAKLARI VE YÖNETİM SİSTEMLERİ EĞİTİM VE DANIŞMANLIK MERKEZİ olarak IK Sistemlerimizi STENY-IK olarak tanımlıyoruz. Şöyle ki;
ST-ratejik
EN-tegre
Y-etkinlik Bazlı Bu konuya başka bir yazımızda değineceğiz

VUCA Danışmanlık Bülten

Güncel içeriklerden haberdar olmak istermisin ?

Kişisel verileriniz, Aydınlatma Metni kapsamında işlenmektedir. "Abone Ol" buttonuna basarak KVKK Onay Metni’ni okuduğunuzu ve kabul ettiğinizi onaylıyorsunuz.

Copyright 2021 VUCA Danışmanlık